MG-KLUBI

maaliskuun 16, 2009 kello 11:34 am | | 6 kommenttia

MG-Klubi kokoontuu kerran kuukaudessa (paitsi lomakausina) yleensä kuukauden 3. maanantai klo 17-20 .   Tapaaminen on yleensä Helsingin Palvelualojen Oppilaitoksen tiloissa Prinsessantie 2 Helsingin Roihuvuoressa.

Tilaisuuden “juontavat” Anu Hopia ja Tatu Lehtovaara, ja sen tarkoituksena on molekyyligastronomian hengessä kerääntyä yhteen pohtimaan kiinnostavia ruokaan ja ruoanlaittoon liittyviä ilmiöitä.  Kevyt teoretisointi, rajatun kysymyksen kokeellinen testaus ja tulosten sokkomaisto avartavat osallistujien gastronomista tajuntaa.  Tilaisuus on rento, eikä vaadi osallistujilta muuta kuin kiinnostuksen hyvään ruokaan.  Vetäjien laiskuudesta johtuen tilaisuuden mainostaminen on minimaalista, mutta viidakkorumpu on houkutellut sinne aina 10-20 kiinnostunutta paikalle.  Uusille tulokkaille tiedoksi, että tulkaa Helpan pääaulaan klo 17ksi, niin Tatu hakee teidät sieltä koekeittiöön.  Tervetuloa!

Tapaamisista tiedotetaan ja raportoidaan aina etu- ja jälkikäteen myös tämän blogin sivuilla.  Tilaisuus on kaikille avoin ja toivottavasti sinne (niukasta tiedotuksesta huolimatta)  löytää tiensä mahdollisimman moni kokkauksesta kiinnostunut.   Syksystä 2010 alkaen osallistujat ovat voineet myös suorittaa Helpa:ssa Molekyyligastronomian kurssin.  Tämän vuoksi tilaisuuden teoriaosuutta on laajennettu ja kokeellinen osio on laajempi opiskelijoiden toteuttaessa koesarjat muille osallistujille maisteltavaksi.

*************************************************************************************************

Vuoden 2012 MG klubi-illat tammi-toukokuun osalta sovittiin joulukuun 2011 tapaamisessa seuraaviksi: ma 16.1.2012 (aiheena tn blinit), ma 13.2. 2012 (talvilomaviikon vuoksi jo kuukauden 2. maanantai), ma 19.3.2012, ma 16.4.2012 ja ma 21.5.2012.  Syksy on vielä kaukana, eikä siitä kanneta huolta.

*************************************************************************************************

Joulukuun 2011 MG klubi meni ranskanperunan merkeissä, kun testattiin, onko Heston Blumenthalin kolmen vaiheen ranskanperunanteossa ideaa vaiko eikö.  Lisäksi kurkistettiin Modernist Cuisinen esittelemään ultraäänihaudeteknologiaan, jonka väitettiin lisäävän ranujen rapeutta.  Näitä testattiin maanantaina 19.12.2011 klo 17- perinteisesti Prinsessantie 2:ssa Helpan koekeittiön frittipannujen ääressä.  Paikalla taisi olla kymmenkunta ranskanperunafania.

*************************************************************************************************

Marraskuun 2011 klubi-ilta oli maanantaina 21.11.2011 klo 17-19 Roihuvuoressa (Prinsessantie 2)ja siellä testattiin, antoiko liekitys ruokaan oman erikoisen flavorinsa, vai oliko koko juttu vain ihanaa silmän lumetta.

*************************************************************************************************

Lokakuun 2011 klubi-illan teema oli kastikkeet ja vertasimme kolmella klassisen gastronomian tekniikalla valmistettua jauho-voi-vesi -seosta. Tämä tapahtui ma 17.10.2011 klo 17-19 Roihuvuoressa.

*************************************************************************************************

Syyskuun 2011 MG klubi kokoontui risoton merkeissä 19.9. klo 17-19.  Senkertainen tutkimuskysymys oli “Miten riisin kuullotus vaikuttaa risoton rakenteeseen?” ja vaikuttihan se.

*************************************************************************************************

Toukokuun 2011 tapaaminen järjestettiin poikkeuksellisesti torstaina 12.5.2011 klo 12-18  Narinkkatorissa osana Suomen Kemian Seuran tapahtumaa.  Teemana grillaus kaasu- ja hiiligrillillä.

*************************************************************************************************

Huhtikuun 2011 tapaaminen oli maanantaina 18.4.2011 klo 17- Helpan tiloissa Prinsessantie 2:ssa. Aiheena oli leivän paisto.

*************************************************************************************************

Maaliskuun 2011 tapaaminen on maanantaina 21.3.2011 klo 17- Helsingin Palvelualojen Oppilaitoksen tiloissa, osoite Prinsessantie 2, Helsinki.  Tapaamisen aiheena kalaliemen raaka-aineiden ja keittoajan vaikutus makuun.  Puhutaan siis yhdestä lempiaiheestani eli umamista!

*************************************************************************************************

Helmikuun 2011 tapaaminen oli maanantaina 14.2.2011 klo 17- Helsingin Palvelualojen Oppilaitoksen tiloissa, osoite Prinsessantie 2, Helsinki.  Tapaamisen aiheena kasvisten freesauksen ja freesaustekniikoiden vaikutus kasvissosekeiton makuun.  Lisäksi kokeiltiin uutta “alkupainia” eli tehtiin kevyt sokkomaisto luomu- ja tavanomaisen kasviksen välillä.  Tapaamisessa oli mukana myös Ylen Puoli Seitsemän -ohjelman kamerat ja toimittaja Jesse Kamras ja otokset tule/ivat ulos torstaina 24.2.2011 klo 18.30, jonka jälkeen ne vielä ehti/i nähdä viikon verran Ylen Areenalta.

*************************************************************************************************

Tammikuun 2011 tapaaminen oli maanantaina 17.1.2011 klo 17- Helsingin Palvelualojen Oppilaitoksen tiloissa, osoite Prinsessantie 2, Helsinki.  Tapaamisen aiheena oli lihan marinointi ja kysymme, voiko marinoinnilla imeyttää lihaan lisää makua, vai onko kaikki vain citytarinaa.

*************************************************************************************************

Joulukuun 2010 tapaaminen oli maanantaina 13.12.2010 klo 17- Fazer Food Servicen tiloissa, osoite Laulukuja 6 (vastapäätä Kannelmäen Prismaa).  Teemana oli jouluisesti tryffelit ja ganachen valmistus.  Kokeellisessa osassa pohdimme, vaikuttaako suklaan temperointi tryffelin rakenteeseen ja miten.

*************************************************************************************************

Marraskuun 2010 tapaaminen oli maanantaina 15.11.2010 klo 17-20 Helsingin Palvelualojen Oppilaitoksen tiloissa Prinsessantie 2 Helsingin Roihuvuoressa.  Teemana hyytelöt ja erityisesti gelatiinihyytelö.  Testattiin, miten hyytelön pakastaminen vaikuttaa hyytymistulokseen.  Kokeellisen osan tekivät opiskelijat, jotka saivat osallistumisestaan opintopisteitä.

*************************************************************************************************

Lokakuun 2010 tapaaminen oli maanantaina 18.10.2010 klo 17-20 Helsingin Palvelualojen Oppilaitoksen tiloissa PRinsessantie 2 Helsingin Roihuvuoressa.  Teemana rasvan laadun vaikutus pihvin paistotulokseen.  Kokeellisen osan tekivät opiskelijat, jotka saivat osallistumisestaan opintopisteitä.

*************************************************************************************************

Syyskuun 2010 tapaaminen oli maanantaina 20.9.2010 klo 17-20 Helsingin Palvelualojen Oppilaitoksen tiloissa Prinsessantie 2 Helsingin Roihuvuoressa.  Teemana sauce hollandaise.  Kokeellisen osan tekivät opiskelijat, jotka saivat osallistumisestaan opintopisteitä.  Tästä (niin kuin kaikista aiemmistakin) löytyy lyhyt selostus blogin uumenista.

******************************************************************************************************************************************

Toukokuun 2010 tapaaminen oli maanantaina 17.5.2010 klo 17-19 Helsingin Palvelualojen Oppilaitoksen tiloissa Prisenssantie 2 Helsingin Roihuvuoressa.  Silloin teemana maut ja maistaminen.  Tutkimme, miten tuoksu vaikuttaa maistamiseen ja teimme jäätelöä, jonka makua muutettiin tuoksun avulla.  Tämän jälkeen alkoi kesä ja seuraava tapaaminen oli sitten taas syksyllä.

************************************************************************************************************************

Huhtikuun 2010 tapaaminen oli maanantaina 19.4.2010 klo 17-19 Helsingin Palvelualojen Oppilaitoksen tiloissa Prisenssantie 2 Helsingin Roihuvuoressa.  Silloin teemana oli kananmunan valkuaisvaahto marengin valmistuksessa.  Tutkimme, miten valkuaisen proteiiniliuoksen laimentaminen vedellä (tai mehulla tai muulla makuliemellä) muutti marengin rakennetta.

*************************************************************************************************************************

Maaliskuun 2010 tapaaminen oli 15.3.2010 perinteiseen tapaan Roihuvuoressa Helpan tiloissa Prinsessantie 2, Helsinki.  Teemana oli edelleen ja helmikuun tapaan lihaliemi.  Erityisesti selvittiin ajan vaikutusta liemen maun muodostumiseen ja tehtiin sokkomaisto liemille, joita oli keitetty 85 ja 110 asteissa (jälkimmäinen painekattilassa). Kokeesta voi lukea raportin sekä tämän blogin sivuilta, että Siskot Kokkaa-sivuilta.

***************************************************************************************************************************

Helmikuu 2010 tapaaminen oli 15.2.2010 edelleen Roihuvuoressa Helpan tiloissa Prinsessantie 2, Helsinki.  Teemana lihaliemi:  Väitetään, että jos haluaa liemeen mahdollisimman paljon makua, lihat pitää laittaa kylmään veteen. Jos taas haluaa maksimoida lihan palasten oman maun, ne kannattaa lisätä kiehuvaan veteen.  Tästä syntyi hieno koe ja kannunvalanta, josta postaus tuolla pääsivuilla.

**********************************************************************************************************************

Vuoden 2010 tapaamiset alkoivat tammikuun kolmantena maanantaina 18.1.2010 klo 17 – vanhassa paikassa Roihuvuoressa Helpan tiloissa Prinsessantie 2, Helsinki.  Ensimmäisen tapaamisen teemana oli kalan graavaus.  Ruotsalaiset graavaavat kalansa makeampana ja suuremmalla sokerimäärällä kuin suomalaiset.  Testasimme, mitä suola ja sokeri vaikuttaa kalan rakenteeseen.  Varsinaiset tarinat blogin puolella.  Tässä vain infotaan.

*************************************************************************************************************************

Syksyn 2009 MG tapaamiset jatkuivat vanhaan mallliin yhdessä Tatu Lehtovaaran ja Helsingin Palvelualojen Oppilaitoksen (Helpa) kanssa.   Päivämäärä oli muuttunut siten, että tästä eteenpäin kokoonnuttaan aina kuukauden kolmas maanantai klo 17-19.  Helpan osoite on Prinsessantie 2 (Roihuvuori), Helsinki.

Osallistujia pyydetään tulemaan paikalle Helpan aulaan noin 18.55, josta siirrytään ryhmänä luentosaliin (joka vaihtelee).

Syksyn  2009 tapaamisajankohdat ovat siten: 21.9., 19.10., 16.11. ja mahdollisesti 21.12.2009.  Tätä ei ole, vaan seuraava on tammikuussa 2010.

Tapaamiset ovat avoimia kaikille asiasta kiinnostuneille, mutta en laiskuuttani juurikaan mainosta sitä muuten kuin tämän blogin kautta ja satunnaisesti viidakkorummulla.

Jokaiseen tapaamiseen valitaan aihe, josta valmistellaan yksi koe valitusta aiheesta.  Aiheita saa ehdottaa.  Syyskuun aiheena on pihvin suolaus. Lokakuun aiheena on uppomunien kypsennysliemen koostumus. Marraskuun aiheena on mikroaaltokypsennys.

Tarkemmat tiedot tilaisuuksien tapahtumista löytyy aina blogin perusteksteistä.

************************************************************

ARKISTO:

Kevään 2009 aikana järjestimme yhdessä Helsingin Palvelualojen Oppilaitoksen (Helpa) kanssa ja heidän tiloissaan Helsingin Roihuvuoressa yhteensä kolme “Kuukauden Kolmas Torstai” -tapaamista.  Kaikista tapaamisista löytyy koosteet muualla tämän blogin sivuilla.  Tapaamisissa on nyt (1.6.-31.8.2009) kesätauko ja jatkamme niitä taas syyskuussa 2009.

Lähtökohtaisesti tilaisuudet järjestetään aina jokaisen kuukauden kolmentena torstaina ranskalaisen esikuvansa mukaisesti.  Ajankohta saattaa kuitenkin muuttua, joten tarkka ajankohta kannattaa tarkistaa aina erikseen.

************************************************************

Laitan nyt oman sivun tuleville MG Tapaamisille.  Tästä on tietoa tämän blogin muilla sivuilla, mutta jatkossa laitan kaikki kutsut & koosteet tälle sivulle.  Tässä tiivistettynä tieto Ensimmäisestä:

AIKA Torstai 19.3.2009  klo 17-19

PAIKKA Helsingin Palvelualojen oppilaitos (HELPA) Roihuvuoressa, Prinsessatie 2, Pikkuauditoriossa. Paikalla pitäisi olla klo 16.55, koska meidät täytyy viedä yhtenä ryhmänä pääovelta auditorioon.

TEEMA Montako kerrosta drinksuun voi rakentaa.  Rakennetaan kerroksia. Keskustellaan nesteiden tiheydestä ja toisiinsa sekoittumisesta.

TILAISUUDEN LUONNE on vapaamuotoista keskustelua ja kokeiden tekoa yhdessä.  Se on ilmainen ja tilaisuus videostriimataan (mitä se sitten lieneekin) niin, että sitä voi seurata on-line netissä (siitä lisää myöh).  Tilaisuuksista ei kukaan ota palkkiota; Helpa tarjoaa tilat ja minä valmistelen joka tilaisuuteen pienen kokeen.  Kukaan ei luennoi, mutta minä lupaan olla äänessä, jos kukaan muu ei ole.  Mukaan tulevia pyydetään osallistumaan keskusteluun ja ongelmanratkaisuun oman karaktäärin ja rohkeuden mukaan.  Minimipyyntö on, että on kiinnostunut aiheesta.  Seuraavan tapaamisen teema päätetään yhdessä tässä tilaisuudessa.

OSALLISTUJAMÄÄRÄ Olen tähän mennessä (ma 16.3.2009 klo 11) saanut 35 ilmoittautumista.  Kiitos kaikille ilmoittautuneille.  En ole vastannut sähköposteihin erikseen, mutta olen ne kaikki rekisteröinyt.  Sen pohjalta olemme päättäneet varata 40 hengen tilan.  Jatkossa on mahdollisuus järjestää suurempikin tila, jos kiinnostuneita on enemmän mutta nyt mennään tällä.  Eiköhän tämä riitä.

TILAISUUDESTA TIEDOTUS on ollut vähän amatöörimäistä, koska olen siinä vähän laiska & turvaudun lähinnä viidakkorumpuun.  Tietoa ei ole kuitenkaan tarkoitus pihtailla eikä tilaisuutta ole tarkoitettu millekään suljetulle ryhmälle.  Kaikki ruoasta kiinnostuneet ovat tervetulleita.

6 Responses to “MG-KLUBI”

  1. Anu Hopia kirjoitti:

    Videolinkki tapahtumasta tulee tälle sivulle joskus klo 16 ja 17 välillä torstaina 19.3.2009.

  2. Seija Pihlajaviita kirjoitti:

    Se videolinkki taisi jäädä puuttumaan. Katsomme koosteen blogistasi myöhemmin.

  3. Seija Pihlajaviita kirjoitti:

    Videostriimikin löytyi. Ääni kuului kohtuullisen hyvin. Kuva taas ei oikein toiminut. Kuvakulmaan kannattaa myös kiinnittää huomiota. Nyt sain katsella jonkun selkää ja yleisön profiilia, mutta en nähnyt, mitä oikeasti tapahtui.

    Ei kuitenkaan luovuteta. Jos on mahdollista saada videokuvaa myös kuukauden kuluttua, niin oikein hyvä.

  4. Anu Hopia kirjoitti:

    Kiitos kommenteista & kiitos osallistujille. Paikalla oli viitisenkymmentä keskustelijaa mukaan lukien 10 ekan vuoden kokkiopiskelijaa Roihuvuoresta. LIsäksi videolta tilaisuutta seurasi parhaimmillaan 15 etäosallistujaa. Tästä on hyvä hioa tilaisuutta edelleen. Kirjoitan koosteen tilaisuudesta & kokeesta viikonloppuna. Nyt makaan sohvalla ja otan rauhallisesti.

  5. Mika Tuomonen kirjoitti:

    Moikka moi, koska täällä kokoonnutaan seuraavan kerran – olisin erittäinkin innoissani tulemaan joukkoon kuuntelemaan ja katselemaan

  6. Anu Hopia kirjoitti:

    Hei, syyskuussa taas aloitetaan ja ensimmäinen tapaaminen on syyskuun 3. maanantai klo 17- samassa paikassa. Olemme ajatelleet aloittaa syksyn teemalla “ruoka ja viini” tavoitteena päästä aiheeseen kiinni myös kemian tasolla. Ensimmäiseksi aiheeksi on ajateltu punainen liha/tanniiniset viinit-teemaa. Olen ollut vähän kesälomalla tästä blogiin kirjoittamisesta, mutta kohta aktivoidun taas…

Leave a Reply